Mi is az az ADR?
Az ADR a Veszélyes Áruk Nemzetközi Közúti Szállításáról szóló megállapodás. Accord européen relatif au transport international des marchandies Dangereuses par Route, az ugyanezen kifejezés francia nyelvű kezdőbetűiből (Accord Dangereuses Route) összerakott rövidítés. Már több mint 50 éve, 1957-ben Genfben jött létre, Magyarország 1979-ben csatlakozott az ADR-hez. Az 1979. évi 19. törvényerejű rendelettel került be a magyar jogrendbe. Belföldi szállításokra történő alkalmazását a 284/2023 ITM rendelet írja elő.
Mi a veszélyes áru? Ki érintett a veszélyes áruk szállításával? Milyen kötelezettségei és felelősségei vannak a veszélyes áru szállításban résztvevőknek?
Szolgáltatások
ADR 1.3 szerinti oktatás
Minden veszélyes áru szállításban részt vevőnek az ADR felelősségi körönként szabályozza, hogy milyen feladatokat kell ellátnia a szállítási láncban. A részt vevőknek ADR 1.3 fejezet szerinti oktatásban kell részesülniük, amit 2 évente meg kell ismételni.
Eseti ADR audit cégeknek
Veszélyes áru szállítása során a megfelelő eszközök, csomagolás, címkézés, gépjármű jelölésének ellenőrzése, felülvizsgálata, javaslattétel a problémák, esetleges hiányosságok kiküszöbölésére.
Biztonsági tanácsadó kijelölésével kapcsolatos tanácsadás
Amennyiben a vállalzás veszélyes áruval kerül kapcsolatba, biztonsági tanácsadót kell kijelölnie. Bizonyos esetekben illetve mentességek esetén nem kötelező állandó biztonságio tanácsadói megbízás.
Alkalmi tanácsadás
Egyszeri megrendelés, szállítás, veszélyes hulladék kezeléssel kapcsolatos tanácsadás, okmányok elkészítése, szükség esetén a feladatra alkalmas szállító cég felkeresése.